Sálavé teplo je v dnešní době opět velmi populárním způsobem vytápění

Sálavé teplo je v dnešní době opět velmi populárním způsobem vytápění a vývoj směřuje tímto směrem. Lidé postupně přicházejí na to, že je daleko zdravější a příjemnější, ale také že má spoustu dalších výhod – především v podobě komfortu při topení. Níže rozebereme, jaké jsou možnosti při výběru tohoto typu vytápění.

Sálavá kamna s tahovým systémem

Topeniště je s menšími přikládacími dvířky, často i bez prosklení, se šamotovým tahovým systémem. Dimenzování vychází z vytápěného prostoru se zohledněním komína. Stavba je konstruována dle požadované doby akumulace. Topidlo předává energii především sáláním. Zajišťuje rovnoměrnější rozložení tepla v prostoru. Z vlastních zkušeností víme, že rozdíl teplot podlahy, stěn a stropu i ve velké místnosti je minimální. Sami se o tom můžete přesvědčit i na naší prodejně, kde taková kamna postavena jsou. Často se setkáváme s tím, že si pod názvem „sálavá kamna“ představují zákazníci pouze klasická kamna, například i s ležením, jaká mívali naši předkové. S dobou se ale samozřejmě vyvíjí i design kamen, takže si můžete vybrat mezi klasickým ale i moderním stylem. Sami můžete porovnat styly na obrazcích níže. Každý si vybere svůj styl vhodný do daného prostoru.

Hypokaust systém

Varianta jako předchozí – sálavá kamna s tahovým systémem rozšířená o uzavřený horkovzdušný systém. Toto řešení je vhodné při potřebě vytápět současně i sousední místnosti či místnosti v patře domu. Toto je velmi efektivní řešení, protože jedním topidlem je možné vytopit celý dům. Nevýhodou je náročnost na přípravu stavby – u takového topidla je třeba „postavit dům kolem kamen“. V naprosté většině případů jsou místnosti nevhodně rozmístěné, takže velmi doporučujeme, aby nás zákazník kontaktoval ještě před schválením projektu, nejlépe však při jeho tvorbě. Tím lze předejít problémům nebo i nemožnosti postavení topidla.
 

Sálavá kamna s tepelným výměníkem a otevřeným nebo uzavřeným teplovzdušným systémem

Tato varianta je kombinací jak sálavého tepla, tak tepla konvekčního. Topeniště je s menšími přikládacími dvířky (většinou je možné použít i tzv. kamnovou vložku) s připojením litinového nebo šamotového tepelného výměníku. Obestavba je konstruována tak, že je možné ji uzavřít – tím jsme schopni dosáhnout delší doby akumulace. Nebo pokud se otevře výdechová mřížka, nastartuje se konvekce avšak na úkor doby akumulace celého tělesa. Máte tak možnost výběru mezi akumulací a konvekcí.