Často kladené otázky

Dobrý den, na tuto otázku by Vám nejlépe odpověděl kominík, který by Vám komín prohlédl. V zásadě to nutné není, pokud bude komín v pořádku. Komíny s kulatým průřezem mají lepší tah než komíny s průřezem čtvercovým nebo obdélníkovým, proto se vyvložkování doporučuje u komínů s nižší účinnou délkou. V každém případě doporučuji objednat prohlídku komína od kominíka před zapojením topidla – pokud se komín dlouho nepoužíval, bude nutné ho vymést.

Dobrý den, v první řadě je nutné spočítat kubaturu místností, které chcete vytopit. To znamená vynásobit plochu místnosti výškou stropů. Dále je nutné počítat s mírou izolace. Laikům doporučuji využít našeho orientačního počítadla na tomto odkazu: http://www.kamnarstvi-podebrady.cz/vypocet-vykonu-kamen-krbu Jakmile budete znát orientační výkon, můžete vybírat kamna – pak již záleží na Vašem vkusu a na tom, co od kamen budete očekávat z hlediska spotřeby dřeva a podobně.

Dobrý den, v případě, že nemáte ještě finální verzi projektu domu, doporučuji se zastavit u nás na prodejně na konzultaci. Ve většině případů je nevhodně navrhnuto rozmístění jednotlivých místností jak v přízemí, tak v 1. NP. Pokud se zvolí vhodné rozmístění místností, je pak možné vytopit celý dům jedním topidlem. Nejideálnější topidlo jsou akumulační kamna s hypokaust systémem. Tento systém zaručuje rovnoměrné vytopení všech místností, kam zasahuje topná stěna. To vše navíc bez přepalování vzduchu a bez nadměrného proudění, které je běžné u otevřeného horkovzdušného systému, který se v dnešní době již příliš nedoporučuje vzhledem k tomu, že přibývá alergiků a astmatiků. Každý daný případ je však nutné posoudit individuálně.

Dobrý den, materiálů na stavbu krbů je hned několik. V základů záleží, jakým způsobem chcete topidlo používat – jestli chcete, a především jestli to umožňuje krbová vložka, používat krb i k akumulačnímu topení, nebo jestli je u Vás možná částečná akumulace nebo jestli je nutné mít povrch obestavby krbu studený. V zásadě můžete použít z akumulačních materiálů například šamot nebo Brulafit tvarovky, v případě částečné akumulace Brulapor tvarovky a v případě, že potřebujete mít krb zaizolovaný tak například Promasilové desky nebo desky Silca.

Dobrý den, v současné době platí následující normy ČSN 734230 – Krby s otevřeným a uzavíratelným ohništěm, ČSN 734231 – Kachlová kamna a ČSN 734232 – Sporáky. V těchto normách je jednoznačně řečeno, které materiály se nesmějí používat. Patří mezi ně i Vámi zmíněný Ytong, sádrokarton (i protipožární!) a také minerální vaty jako je například Orsil atd. Pokud stavíme topidlo, chceme aby fungovalo a aby bylo také bezpečné jeho užívání. Proto jsou stanovené různé izolační nebo akumulační materiály, které se používat mohou a jsou samozřejmě také zdraví nezávadné – tyto materiály naleznete i na našich webových stránkách. Bohužel se i v současné době najde mnoho „krbařů“, kteří tyto normy vědomě porušují a vystavují své zákazníky různým nebezpečím.

Dobrý den, možností, proč Vám vniká kouř do místností může být několik. Nejčastěji je problém v komíně – může být zanesený, pokud má například menší průřez než kamna potřebují, pokud se v něm velmi dlouho netopilo, mohou tam být i pavučiny, které také výrazně snižují tah. V těchto případech je nutné pozvat kominíka, aby Vám komín vyčistil. Doporučujeme provést čištění komína i několikrát za topnou sezónu tak, jak to říká kominická norma. Další možností, proč vniká kouř dovnitř může být i netěsnost kouřových cest nebo vlhké dřevo, které Vám rychle zadehtuje komín i trubky a sníží tak výrazně tah komína. Zkontrolujte sesazení trubek a pozvěte si kominíka.

Nejčastější otázky o grilu Big Green Egg.

Podle našeho názoru, je Big Green Egg nejlepší outdoorový (venkovní) vařič na světě. Big Green Egg vyrábí společnost, které je kolem 40 let, a prodává se do stovek domácností a mezinárodní distributorské sítě. Bezkonkurenční výkon v pečení a kvalita konstrukce, to je to, co zanechává svět milovníků vaření v údivu.

Použijte V – rošt. Spolu s pečení ho umístěte do pekáčku, který zabrání plamenům spálit pokrm. Nastavte teplotu pomocí dvířek a komínku. Ta by se měla pohybovat kolem 120°C pro pomalé opékání nebo až 200°C pokud neradi čekáte. Máte rádi well-done, medium, nebo rare? S použitím teploměru do masa už nikdy nepropásnete tu pravou chvíli. Dobrou chuť! Už jste navštívili sekci Recepty? Vytvořené výhradně pro Big Green Egg.

BGE keramika je výkonný izolátor. Přesto nedoporučujeme opírat Vaši ruku o jeho povrch. Nerozpálí se jako kovové grily, přesto dokáže být nepříjemně teplé. Při kontaktu nepopálí. To jej dělá bezpečnějším jak pro dospělé tak pro děti.

Těsnění pokrývá okraje jak spodní části BGE tak i jeho víka a chrání keramiku, pokud by byl poklop pokládán příliš rychle. Těsnění se dá objednat jako náhradní díl a zpravidla se vyměňuje po několika letech. Záleží na tom, jak často je BGE v provozu. Neobsahuje azbest!

Ano. Dvojitá glazura ochrání Vaše BGE v každém počasí. Potah uchová Vaše BGE čisté a ochrání kovové části. Potahy jsou k dostání pro všechny velikosti BGE – včetně těch, která jsou usazena ve stole.

BGE je v první řadě zařízení pro každé počasí. Kdykoli si budete přát šťavnatý kus masa, BGE je zde pro Vás. Na rozdíl od kovových grilů, BGE pracuje velmi efektivně i za chladného počasí. S Big Green Egg je pokaždé BBQ počasí.

Ne. Podstatou BGE je, že udržuje žár a řídí jeho cirkulaci. Poklop musí být dole, aby horko sálalo stejně nahoře u pokličky jako dole u uhlí. Pokud by poklop byl otevřený, BGE by bylo redukováno na běžný barbecue gril, který může potraviny vysušit. Raději nechte zavřený!

Doporučujeme 100% přírodní kusové dřevěné uhlí. Na rozdíl od briket neobsahuje žádná plnidla a chemická pojiva. Snadno se zapaluje. Když skončíte s vařením a uhasíte oheň uzavřením průduchů, můžete nevyhořelé uhlí znovu použít. Hoří rovnoměrně a čistě a zanechává jen málo popela. Jestliže Vám dojde, než si obstaráte další, můžete užívat brikety (nebo jiné uhlí). Určitě ale vyberte kusové uhlí, předejdete tak ucpání průduchů mourem. Používáním BGE originálního uhlí pomáháte stromům. Používáme pouze zbytky dřeva, nekácíme živé stromy. 

Ačkoli to záleží hlavně na Vašem stylu vaření, 10 kg pytel 100% přírodního BGE uhlí, Vám zajistí mnoho zábavných večerů s BGE. 

Samozřejmě na trhu je spousta značek, postupně je vybíráme, testujeme a nabídneme tu nejlepší.

Jedna ze skvělých vlastností BGE je možnost nastavení a přesné udržování té správné teploty, pro to, co zrovna děláte. Otevíráním a zavíráním průduchů – dvířek a komínku – regulujete teplotu Vašeho BGE klidně od 40°C až ke 400°C. Uzavíráním teplotu snižujete – bráníte přívodu vzduchu. Tento teplotní rozsah by měl vyhovovat každému kuchaři i pokrmu, který vaří. Od uzení, kde jsou teploty potřeba nižší až po pořádný žár třeba na pizzu. Teploměr v keramickém víku umožňuje kontrolovat teplotu uvnitř bez nutnosti zvedat víko. Na rozdíl od jiných zařízení na dřevěné uhlí, množství paliva nemá žádný vliv na délku vaření. Klidně použijte vždy stejné množství uhlí pro jakékoli jídlo. Jakmile skončíte s vařením, nasaďte shora keramickou pokličku. Uhlí se uhasí a nespálené zbytky použijete příště.

Jakmile skončíte s vařením, grilováním nebo uzením, zavřete spodní dvířka a místo litinového komínku nasaďte zelenou keramickou ochrannou pokličku. Uhlí rychle uhasne a dovolí BGE začít se pomalu ochlazovat. I tak to může kolikrát trvat velmi dlouho, než se silné keramické stěny ochladí. Pamatujte, že se kolikrát vyplatí moci udržovat jídlo teplé! Nikdy nepolévejte žhavé uhlí vodou.

Budete příjemně překvapeni, kolik nespáleného uhlí může zbýt. Můžete ho znovu použít při dalším vaření. Stačí, když jej nejprve prohrábnete pohrabáčem a tím se zbavíte popela – to co zbyde, jsou jen kousky nespáleného uhlí. Nezapomeňte “vyškrábnout” pohrabáčem popel dvířky ve spodní části. Nenechte se oklamat zkušeností s jinými grily a vždy používejte na popel kovovou nádobu, bez ohledu na to, jak “chladný” se zdá. Vždy zkontrolujte vzduchové průduchy i ve spodním roštu, ať nejsou ucpané například malými kousky nespáleného uhlí.

Obvykle ne. BGE hoří mnoho hodin bez doplnění uhlí. Když budete grilovat při vysokých teplotách, spotřebujete uhlí rychleji, ale je nepravděpodobné, že budete potřebovat ještě přidat. Jen pro udržování teploty nebo ohřívání jídla po delší dobu, nechte horní větrání kompletně uzavřené a spodní jen pootevřené, případně zavřené. Pro ohřívání by Vaše BGE mělo udržovat teplotu kolem cca 50°C

Topeniště naplňte do úrovně cca 2,5 – 5 cm nad vzduchovými „dírami“ – průduchy. Úroveň uhlí v topeništi by pokaždé, když začínáte vařit, měla být přibližně stejná, ale není třeba kvůli tomu kousky uhlí počítat. Pokud počítáte s delším uzením, nasypte raději více. Stále ale dávejte pozor, aby průduchy byly průchozí.

Ano! BGE je velmi tolerantní. Můžeme dokonce klidně předpokládat, že první jídlo, které s BGE uvaříte, bude mít velký úspěch. Jestliže práce s BGE vyžaduje nějakou praxi, pak dokonce i v případě „selhání“, bude výsledek stále ještě chutnější než v případě úspěchu na jakémkoli Vašem předchozím vařiči. Zapálení a dokonce i nastavení teploty je hračkou. Silný vítr, bouřky, dokonce ani silná průtrž mračen neovlivní (nebo jen velmi málo) jeho výkon. 

Dvojitá vrstva glazury je vynikající ochrana vašeho BGE!

Silné keramické stěny BGE drží teplo tak dobře, že opravdu nepotřebujete mnoho uhlí. V průměru můžete vařit po dobu 5 hodin v kuse jen s malým množstvím dřevěného uhlí. Pokud byste chtěli udit, nebo pomalu vařit při nízkých teplotách, pak může uhlí vydržet až 20 hodin! Když skončíte vaření, stačí zavřít přívod vzduchu dole a v komínku, to uhasí oheň a nespálené uhlí se zachová pro příští použití.

Původní kamado bylo nejblíže příbuzné s dnešním BGE. Byl to jeden z nejlepších vařičů své doby. Ale BGE, s jeho patentovanou keramikou a mnoha zlepšeními, kterými prošel za ta léta, zvýšil prestiž „venkovního vaření“. Tak překonal kamado výkonem a životností. Napodobeniny se občas vyskytnou, ale prostě to není Big Green Egg. BGE je patentovaná značka; Logo BGE je vyraženo v glazuře v teplém odstínu zelené. Pouze BGE je schopné splnit všechny své sliby vaření. S 80% podílem prodeje, Big Green Egg dominuje specifickému trhu keramických venkovních “sporáků“. Náš globální zákaznický servis je bezkonkurenční, a budeme i nadále stát v čele žebříčku produktového vývoje a PR. 

To, že existují společnosti zavádějící napodobeniny na trhu, posiluje náš pocit, že Big Green Egg je dokonalým venkovním vařičem! Naštěstí stále více lidí sdílí tento názor a volí kvalitu originálu a vynikající servis, který je s ním dodáván.

Křehké a šťavnaté pokrmy, které téměř neztrácejí na objemu.

 • Žádné kapalné palivo potřebné k zapálení.
 • Připraveno k použití za pouhých 10 minut.
 • Silné keramické stěny drží teplo a umožňují regulaci teploty.
 • Rovnoměrně rozvádí teplo, bez horkých bodů.
 • Potřebujete jen velmi málo uhlí; nespálené uhlí může být znovu použito.
 • Není potřeba přidat další uhlí při vaření.
 • Samočištění.
 • Žádná voda znamená, žádný nepořádek při čištění.
 • Není třeba maso otáčet.
 • Zabraňuje náhlému vzplanutí tuku.
 • Exteriér – Vnější plášť zůstává chladnější a bezpečnější pro děti v okolí.
 • Hezký, dekorativní a jedinečný design.
 • Lze použít za všech povětrnostních podmínek.
 • Nerezne a je odolný proti opotřebení.

V první řadě je BGE z nově vyvinuté keramiky. Silné keramické stěny drží teplotu a žár může uvnitř cirkulovat tak dobře, že je snadné připravit tak chutné pokrmy, aniž by se musely dlouze grilovat a otáčet nad rozpáleným uhlím. Za druhé, jídlo připravené v BGE nejenže vypadá lépe, ale hlavně chutná lépe! Maso se neseškvaří a zůstává šťavnaté a chutné. V kovových BBQ zařízeních je teplo vedeno přímo přes kov; kov teplo dobře vede, ale také rychle chladne. To znamená, že jste neustále nuceni uniklé teplo “nahrazovat” – přikládat palivo. To je jedna z příčin smršťování a vysychání pokrmů, které jsou na takovýchto zařízeních připravovány, a také to znamená velkou spotřebu paliva. BGE udržuje vlhkost v potravinách, spotřebovává mnohem méně uhlí, jídlo vaří mnohem rychleji a nepodléhá korozi.

BGE je vyrobena z high-tech keramiky, kde se nevytváří praskliny nebo podélná prasknutí při přehřátí. Patentovaná keramika se nerozpíná a nesmršťuje, když je vystavena horku: BGE se nepřehřeje ani nepraskne při extrémních teplotách nebo rychlých změnách teplot. To znamená, že můžete použít BGE bez obav, a to i v dešti. Keramický plášť je pokryt velmi tvrdou, netoxickou, glazurou, která si zachovává svůj lesk a ochranné vlastnosti.